انواع فیلتر خودرو و میزان اهمیت تعویض آن ها

متن کامل


این که آیا شما اتومبیل خود را در حومه شهر ساکت رانده اید یا آن را در خیابان های شلوغ به چالش کشیده اید حائز اهمیت است. فیلترهای ماشین برای ماشین شما و جز اجزای اساسی که نباید از آنها غفلت کنید ، مهم هستند. خودروها ممکن هست ذرات خطرناکی را در هوا ایجاد کنند. این ذرات ممکن است به سرنشینان وسیله نقلیه و همچنین موتور خودرو آسیب برساند. ناخالصی های موجود در روغن وجود دارد که می تواند با گذشت زمان به سیستم موتور آسیب برساند و مواد آلی موجود در سوخت نیز می توانند مضر باشند. وظیفه تمیز نگه داشتن همه چیز کار این چهار فیلتر است: فیلتر هوای موتور ، فیلتر هوای کابین ، فیلتر روغن و فیلتر سوخت. در کنار هم ، اینها برای محافظت از قسمت های مهم وسیله نقلیه و شما ، از آسیب دیدن مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل ، فراموش کردن تغییر آنها یا غفلت از آنها می تواند آسیب جدی وارد کند.

در حالی که همه این فیلترها کاملاً توصیفی از خود نشان می دهند ، هنوز هم مهم است که با شروع کار با فیلتر هوا ، درک خوبی از نحوه ی کار آن ها داشته باشیم.

 

فیلتر هوا

فیلتر هوای موتور به گونه ای است تا هرگونه ناخالصی موجود در هوا را که توسط موتور برای احتراق استفاده می شود ، فیلتر کند. در نتیجه ، این به روند کار احتراق به طور صحیح کمک می کند ، که اطمینان حاصل می کند موتور به درستی کار می کند. این مورد که تأثیر مستقیمی در فرآیند احتراق دارد همچنین تأثیر مستقیمی بر راندمان سوخت در خودرو دارد. برای اینکه وسیله نقلیه به صورت بهینه از سوخت استفاده کند، باید به طور صحیح احتراق شود. بدون احتراق مناسب ، مسافت پیموده شده سوخت و قدرت از بین می رود.

شما می پرسید موتور از چه چیزی باید محافظت شود؟ پاسخ این است که هر نوع ذره ساینده که ممکن است در هوا باشد مانند گرد و غبار و خاک. بنابراین ، اگر در منطقه ای به شدت آلوده و گرد و غبار رانندگی کنید ، باید فیلتر خود را تغییر داده و تمیز کنید. نگران نباشید  تعویض فیلتر کار چندان سختی نیست. فیلتر ها درون یک جعبه سیاه بزرگ در نزدیکی موتور قرار دارد ، آن را بیرون بکشید و از شیلنگ هوا استفاده کنید تا به راحتی هر نوع زباله را تمیز کنید. این فقط یک رفع موقتی است و توجه به این نکته که باید زمان تغییر فیلتر دقیق باشد حائز اهمیت است.

زمان مشخصی برای تغییر فیلتر هوا وجود ندارد. اما در حالت ایده آل ، شما می بایست آن را یک بار در سال تغییر دهید. اگرچه بستگی زیادی به میزان تمیز بودن محیط دارد ، اما اگر آلودگی کم یا میزان گرد و غبار ناچیز در منطقه شما وجود داشته باشد ، تغییر سالانه فیلتر منایب است. اگر در محلی رانندگی می کنید که این میزان بالاتر باشد ، می بایست که بیشتر از یک بار در سال فیلتر هوا را تغییر دهید.

فیلتر هوای موتور تأثیر مستقیمی بر عملکرد کلی خودرو شما دارد - از آن غافل نشوید.

 

فیلتر کابین

بقیه فیلترها به سمت سلامت خودرو متمرکز شده اند، اما این یکی کاملاً به نفع شماست. همان ذراتی که از سیستم موتور فیلتر می شوند نیز از داخل کابین فیلتر می شوند. این فیلتر هوای کابین به طور مشابه با فیلتر هوا موتور کار می کند و ذرات گرد و غبار یا گرده هایی را که در هوا شناور هستند ، را به خود جمع می کند. به نوبه خود ، این مانع از ورود ذرات تحریک کننده و بالقوه مضر به داخل کابین می شود. تأثیر این ذرات ناشی از هوا به میزان قابل توجهی در داخل کابین کاهش می یابد ، به خصوص برای افرادی که آلرژی دارند ، در نهایت باعث می شود هوای داخل خودرو بسیار تمیز شود.

درست مانند فیلتر هوا موتور ، باید سالی یک بار فیلترهای هوای کابین خود را تغییر دهید. باز هم ، یک استثناء در مورد این است که اگر شما اغلب در یک منطقه گرد و غبار یا آلوده رانندگی می کنید ، در این صورت ، می بایست سالی چند بار بسته به محیط اطرافتان آن را تغییر دهید.

 

 

فیلتر روغن

فیلتر روغن و فیلتر سوخت با حرکت به قسمت مایعات وسیله نقلیه، جامع تر طراحی شده اند ، اما اساساً همین کار را انجام می دهند. با این وجود ، فیلتر روغن نسبت به فیلتر هوای موتور برای عمر موتور بسیار مهمتر است و تأثیر بیشتری در عملکرد خودرو شما دارد.

در داخل موتور قطعات زیادی وجود دارد که با هم کار می کنند. در نتیجه ، ساییدگی طبیعی و پارگی شامل تراشیدن فلز کمی است که می تواند جریان قطعات را ایجاد کرده و مسدود کند و در انتهای روغن قرار بگیرد. هنگامی که روغن از طریق چرخه برگشت شود ، تراش های فلزی با آن همراه شده و به طور بالقوه به موتور آسیب می رسانند. از آنجا که روغن موتور در آنجا برای خنک نگه داشتن موتور و کار با حداکثر تلاش ممکن است ، مهم است که این تراش ها برداشته شوند - این کار فیلتر روغن است.

حتی اگر فیلترهای روغن از زمان زیادی گذشته باشد ، تغییر دادن آنها به طور منظم هنوز مهم است. بر خلاف فیلتر هوا ، یک قاعده کلی وجود دارد که زمان آن است که زمان تغییر فیلتر روغن ، هر بار که روغن خود را تغییر دهید ، تغییر کند.

 

 

فیلتر سوخت

فیلتر بعدی فیلتر سوخت است و تنها مورد استفاده در این لیست است که دو عملکرد متفاوت دارد. بسته به نوع سوخت مورد استفاده - نفت یا دیزل - فیلتر سوخت متفاوت عمل خواهد کرد. برای موتورهای بنزینی ، ویژگی مهم فیلتر سوخت این است تا ناخالصی هایی را که با سوخت شما فقط در ماشین خود قرار داده اید ، از بین ببرد. از آنجا که نفت یک منبع آلی است ، دقیقاً مانند روغن موتور معمولی ، ناخالصی هایی در آن به وجود خواهد آمد. با این حال نگران نباشید ، ناخالصی های موجود در روغن معمولی و بنزین برای موتور شما مضر نیستند.

برای موتور دیزل از فیلتر سوخت به روشی بسیار متفاوت استفاده می شود. در حالیکه هر دو به عملکرد کلی و طول عمر موتور کمک می کنند ، از موتور دیزل برای جلوگیری از خوردگی قسمت های داخل موتور با از بین بردن هرگونه آب ساختنی استفاده می شود. از آنجا که دیزل از آب سبک تر است ، فیلتر طرحی مانند کاسه است که آب را در پایین جمع می کند. سپس می توان یک پلاستیک تخلیه را در پایین آن جدا کند تا از آب خلاص شود تا فقط دیزل باقی بماند. ورود آب به موتور یا سیستم سوخت شما باعث ایجاد مشکلات جدی خواهد شد ، بنابراین مهم است که در صورت رانندگی وسیله نقلیه دیزلی از آن آگاه باشید.

 

1 مهر 1398
تعداد بازدید: 57

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×