موارد استفاده از ماسک و طریقه صحیح استفاده از ماسک؟ نحوه جلوگیری از ویروس کرونا

متن کامل

موارد استفاده از ماسک
به طور کلی ماسک ها به همان شیوه ای عمل می کنند که تصفیه کننده های هوا کار می کنند. فیلتر ماسک به نحوی تعبیه شده است که در هنگام دم و عبور هوا از آن، ذرات و آلاینده ها در آن بدام می افتند. به طور معمول یک ماسک آلرژی می تواند بیمار را در مقابل مواد حساسیت زایی (آلرژن  هایی)  مانند گرده گیاهان، اسپور (هاگ) قارچ ها و کپک ها، مایت (هیره) گرد و غبار منزل، پوسته و شوره بدن حیوانات خانگی محافظت نماید.
بسته به نوع ماسک، این فیلترها همچنین می توانند فرد را در مقابل عوامل تحریک کننده ای مانند دود سیگار، مواد شوینده، عطر، ادکلن، اسانس های معطر، بوی رنگ، لاک، آلودگی هیدروکربنی، آرسنیک، بو و مواد شیمیایی و ویروس موجود در هوا محافظت کنند.
استفاده از ماسک توسط افراد مبتلا به بیماری هایی مانند آلرژی فصلی (رینیت آلرژیک)، آسم، و یا سایر مشکلات تنفسی می تواند در کنترل و جلوگیری از تشدید بیماری مؤثر باشد. همچنین برای بیماران کرونا شدیدا توصیه می شود تا از ماسک استفاده کنند تا از انتقال ویروس به افراد سالم پیشگیری شود. چون ممکن است کرونا در برخی افراد به صورت ناقل باشد. به همین علت تمامی افراد می بایست از ماسک استفاده کنند. جهت تهیه انواع ماسک فیلتردار و قابل شستشو به قیمت مناسب به فروشگاه اینترنتی گنج کالا مراجعه کنید. در ادامه به موارد دیگر استفاده از ماسک به طور اختصار اشاره خواهد شد:
۱- استفاده از ماسک در هنگام کار با انواع مواد شوینده مانند مایع سفیدکننده (بلیچ) و یا مایع جرم گیر.
۲- در هنگام جمع آوری برگ درختان و یا مواد و وسایل آلوده به قارچ ها و کپک ها
۳- در هنگام سفر های درون شهری و برون شهری با وسایل نقلیه ای مانند قطار، مترو، هواپیما و یا اتوبوس
۴- در هنگام تردد در مناطق مرکزی و آلوده شهر
۵- در زمان پیاده روی و یا دوچرخه سواری در پارک ها و مناطق پوشیده از گیاه
۶- در هنگام ابتلا به بیماری های تنفسی بخصوص بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی
۷- در افراد مبتلا به آسم زمانی که قصد تردد در هوای سرد را دارند.
البته افراد مبتلا به رینیت آلرژیک و یا آسم که به گرده گیاهان حساسیت دارند باید استفاده از ماسک را در زمان  گرده افشانی این گیاهان با دقت بیشتری رعایت کنند.

8- در شرایط خطرناک می باست تمامی افراد از ماسک استفاده کنند. برای پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیماری استفاده از ماسک توصیه می شود.

 

 

 

طریقه صحیح استفاده از ماسک

ابتدا دست ها باید قبل از تماس با ماسک با آب و صابون بخوبی شسته شوند.
سپس ماسک از جعبه خارج شده و از نظر عدم وجود پارگی و یا سوراخ شدگی بررسی می گردد.
قسمت بالای ماسک دارای قطعه ای است که باعث محکم شدن ماسک بر روی بینی می شود.  بنابراین از این طریق قسمت بالای ماسک قابل تشخیص می باشد.
بند ها و یا کش های نگاه دارنده و محکم کننده ماسک باید بدرستی در پشت سر قرار گرفته و ماسک به طور کامل بر روی صورت قرار گیرد. قسمت بالای ماسک را به کمک قطعه محکم کننده و شکل دهنده ماسک بر روی بینی محکم کنید تا به فرم بینی درآید. شایان ذکر است که ماسک باید به طور کامل بینی و دهان را بپوشاند.
با دم و بازدم می توان قرارگیری صحیح ماسک را بر روی دهان و بینی کنترل نمود. در زمان دم نباید هوا از کنارهای ماسک وارد دهان شود. هوای ورودی فقط باید از طریق فیلتر ماسک وارد دهان گردد. در زمان بازدم نیز نباید هیچگونه هوایی از کناره های ماسک خارج شود. ماسک به طور معمول برای افرادی که دارای ریش و سبیل می باشند نمی تواند به طور صحیح دهان و بینی را بپوشاند.
هرگز از ماسک با اندازه مناسب برای بزرگسالان، برای کودکان استفاده نشود! باید حتما از ماسک های مخصوص کودکان (با اندازه ای کوچکتر از نمونه بزرگسالان) استفاده گردد تا بدین صورت ماسک به طور کامل و صحیح بر روی بینی و دهان کودک قرار گرفته و از ورود آلاینده ها و مواد حساسیت زا جلوگیر نماید.

4 فروردین 1399
تعداد بازدید: 16

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×