سبد خرید0
مقایسه0
گنج کالا

۵ باور نادرست درباره بهداشت دهان و دندان

مسواک زدن با فشار بیش از حد یا ساییدن بیش از حد دندان‌ها می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد و از این طریق شدیدا به دندان‌ها آسیب برساند. صدمه دیدن مینای دندان، دندان‌ها را در مقابل پوسیدگی‌ها آسیب‌پذیر می‌کند.

 یکی از زمینه‌های بهداشت و سلامت که تصورات نادرست زیادی در آن وجود دارد، زمینه دهان و دندان است. این تصورات نادرست می‌توانند شرایطی را ایجاد کنند که فرد نتواند مراقبت‌های لازم برای دهان و دندان را به‌ درستی انجام دهد، در حالی که رعایت بهداشت دهان و دندان واقعا کار سختی نیست. در ادامه با این تصورات نادرست آشنا می‌شویم.

۱. تصور نادرست: هر چه محکم‌تر مسواک بزنیم، دندان‌مان بهتر تمیز خواهد شد

واقعیت: مسواک زدن با فشار بیش از حد یا ساییدن بیش از حد دندان‌ها می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد و از این طریق شدیدا به دندان‌ها آسیب برساند. صدمه دیدن مینای دندان، دندان‌ها را در مقابل پوسیدگی‌ها آسیب‌پذیر می‌کند. دندان‌پزشکان می‌گویند که چنین کاری حتی می‌تواند به لثه‌ها نیز آسیب برساند. در ضمن، استفاده از مسواک‌های نرم باید جایگزین مسواک‌های زبر و محکم شود.

۲. تصور نادرست: استفاده از نخ‌دندان واقعا لازم نیست

واقعیت: بعضی از مراجع معتبر اخیرا لزوم استفاده منظم از نخ‌دندان را از دستورالعمل‌های پیشنهادی خودشان حذف کرده‌اند، به این علت که شواهد علمی در این زمینه کافی نبوده‌اند. با این ‌حال،‌ کمبود شواهد کافی در این زمینه لزوما به معنای بی‌اثر بودن استفاده از نخ‌دندان نیست. درواقع، بسیاری از دندان‌پزشکان همچنان بر لزوم استفاده از نخ‌دندان تأکید می‌کنند و باور دارند که فقط نخ‌دندان می‌تواند مانع از تجمع بعضی از ذرات در بین دندان‌ها شود.

۳. تصور نادرست: استفاده از آدامس بدون قند به ‌اندازه مسواک زدن مفید است

واقعیت: اگر چنین چیزی واقعا صحت داشت،‌ خیال همه راحت می‌شد و دیگر لازم نبود که هیچ کس از مسواک استفاده کند! با این‌ حال، آدامس‌ها هرگز نمی‌توانند جایگزین مسواک زدن و استفاده نخ‌دندان شوند و بسیاری از پلاک‌هایی که در سطح دندان‌ها قرار می‌گیرند، فقط با کمک همین ابزارها قابل پاک‌سازی هستند.

در خوش‌بینانه‌ترین حالت و در صورت استفاده از آدامس‌های بدون قند حاوی زایلیتول، می‌توان گفت که این آدامس‌ها به محافظت از دندان کمک می‌کنند. بنابراین، این محصولات هرگز نمی‌توانند جایگزین مسواک شوند.

۴. تصور نادرست: قندها، اصلی‌ترین عامل شکل‌گیری حفره‌ها در دندان‌ها هستند

واقعیت: وقتی که درباره حفره‌های ایجادشده در دندان‌ها فکر می‌کنیم، عمدتا ذهن‌مان به سمت خوراکی‌های شیرین و چسبناک کشیده می‌شود. با این ‌حال، چیپس‌ها و دیگر خوراکی‌های سفت و ترد، تاثیر منفی بیشتری از این منظر بر روی دندان‌ها دارند. این محصولات کربوهیدراتی هستند و علی‌رغم داشتن قندهایی که دندان‌ها را فرسوده می‌کنند، به دندان‌ها می‌چسبند و روند تخریب را تشدید می‌کنند.

۵. تصور نادرست: هر چه دندان‌های سفیدتری داشته باشیم،‌ یعنی دندان‌های سالم‌تری داریم

واقعیت: این مساله در بعضی از موارد می‌تواند واقعیت داشته باشد، اما همیشه این‌طور نیست. دندان‌های ما ذاتا سفید هستند و عوامل مختلفی مانند سیگار کشیدن باعث تیرگی یا زردی آن‌ها می‌شوند. با این ‌حال، عوامل دیگری هم وجود دارند که می‌توانند رنگ دندان‌ها را تیره‌تر کنند که لزوما از عادت‌های ناسالم نیستند مانند مصرف داروها، فرآیندهای طبیعی پیری و تماس دندان‌ها با ذرات غذا و نوشیدنی.

این مقاله در تاریخ يكشنبه، 22 بهمن، 1396 منتشر شده است.
نظرات موجود: 0
نوشتن نظر