سبد خرید0
مقایسه0
گنج کالا

انواع اره و طرز استفاده از اره

خلاصه خبر:
متن کامل خبر:

اره چیست؟

اره یکی از ابزار هائی است که در درودگری و بسیاری از پیشه‌ها و رشته‌های فنی و صنعتی کاربرد دارد. اره دستی دارای یک دسته معمولاً چوبی و یک تیغه لبه ‌تیز فلزی دندانه‌ دار است که برای بریدن و دونیمه کردن اجسام استفاده می‌شود. در جایی‌که به علت بزرگ بودن یا ضخیم بودن یک جسم بریدن آن با کارد یا قیچی میسر نیست از اره استفاده می‌کنند.

دسته‌بندی
به طور کلی اره‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند
اره‌های قطع‌کن برای برش عرضی
اره‌های شکاف ‌زن برای برش‌های طولی


مشخصات
در اره‌های مویی بجای دسته از یک چوب یا فلز دراز استفاده می‌شود که «کمان اره» نام دارد. در نجاری به خرده ‌چوب‌های پس از اره ‌کاری و در صنایع به ضایعات باقیمانده از اره‌ کشی، بُراده و به خرده‌های ریزتر خاک‌اره گفته می‌شود.

تیغ ‌اره
تیغه اره که آن را تیغ ‌اره می‌نامند انواع گوناگونی دارد از جمله تخت، کمانی، لنگ، چاقوئی، خشکه‌بر، دستی، دیسکی، دورکند، فولادبر، الماسه، سنگبری و غیره. در بسیاری از اره‌های برقی از تیغ‌ اره مدور استفاده می‌شود. دندانه‌های تیغ ‌اره گاه نامتقارن هستند و برش به‌ وسیله آنها تنها در یک سو امکانپذیر است. وسیله‌ای که برای تیز کردن لبه تیغ‌اره بکار می‌رود سوهان اره‌ تیز کنی نام دارد.

انواع اره:

  • اره دستی

نوع متداول اره از زمان های قدیم است.

  • اره گرد بر

اره گرد نوعی اره است که برای برش‌های عرضی، طولی، مایل و ایجاد شیار در چوب و فلز و سایرمصالح استفاده کرد

  • اره فارسی بر

اره فارسی‌بُر اره‌ای است دستی یا برقی که برای برش و اتصال فارسی استفاده می‌شود.
اره فارسی‌بر رومیزی از یک اره ظریف بُر پشت‌دار یا بدون‌پشت تشکیل‌شده که روی بازوی آن میله‌های متحرکی قرار دارد. به طور کلی برش ۴۵ درجه را در کارهای صنایع چوب، فارسی می‌گویند و چون از این اره بیشتر در کارهای زاویه‌بُری استفاده می‌شود، نام آن را اره فارسی‌بُر گذاشته‌اند
. بازو و میله های اره فارسی‌بر نسبت به صفحه زیر دستگاه در جهت افقی تغییر زاویه می‌دهند این عمل به وسیله اهرم یا دکمه‌ای که در زیر صفحه اره نصب شده‌است، انجام می‌شود. با استفاده از اهرم تنظیم می‌توان تیغه اره را روی زوایای مورد نیاز تنظیم کرد وچوب را در زوایای مخلف برش داد.در بعضی از اره های فارسی‌بر برای محکم کردن قطعه کار روی صفحه اره از گیره‌های مخصوصی استفاده می شود.

  • اره مویی

کثر افراد و ابزار فروشی ها اره موئی را به شکل دستی آن می شناسند، در حالی که اره موئی به دو صورت ۱-اره موئی دستی و۲- اره موئی برقی وجود دارد .

آمار مربوط به این مطلب:
تعداد بازدید:795
نظرات
در این رابطه هیچ نظری توسط کاربران نوشته نشده است
بازگشت