چگونه چسب اپوکسی را به راحتی پاک کنیم؟

متن کامل

چگونه اپوکسی را پاک کنیم؟

اپوکسی یک چسب دائمی است که در بسیاری از سطوح از پلاستیک تا  فلز استفاده می شود. هنگامی که اپوکسی سخت شده است، از بین بردن آن می تواند بسیار سخت و زمان بر باشد. اپوکسی در حالت اولیه به صورت مایع است. در صورت مخلوط شدن، درجه حرارت ماده  بالا می رود تا زمانی که شروع به سخت شدن کند. شما می توانید اپوکسی را با بازگشت به حالت مایع و یا حداقل ژل مانند کردن به راحتی از روی سطح مورد نظر پاک کنید. پاک کردن اپوکسی را می توان نسبتا به راحتی انجام داد، تا زمانی که اقدامات ایمنی را انجام دهید و صبور باشید. در این مقاله گنج کالا روشی را برای شما آموزش می دهد. که شما می توانید به راحتی اپوکسی را پاک کنید.

با استفاده از حرارت اپوکسی را پاک کنید.

ابتدا قبل از شروع به کار می بایست از دستکش، عینک ایمنی و ماسک استفاده کنید. جهت خرید لوازم ایمنی به فروشگاه اینترنتی گنج کالا مراجعه کنید. هنگامی که به اپوکسی حرارت می دهیم، بخاراتی تولید می شوند که برای چشم مناسب نیستند و امکان اینکه به چشمهایتان آسیب برسانند زیاد است پس داشتن عینک برای اینکار الزامی است. البته عینک می بایست به صورت کامل چشمهایتان را پوشش دهد و هیچگونه سوراخ و یا درزی نداشته باشد. همچنین باید از دستکش های لاستیکی که مچ دست شما را تا حداقل 3 اینچ پوشش می دهد، بپوشانید. در صورت امکان دستکش هایی را که جنسشان الاستیک است استفاده کنید تا هوا نفوذ نکند. در نهایت پوشیدن یک ماسک پارچه ای ساده برای محافظت از ریه ها خود استفاده کنید.

 

از لباس هایی که پوست شما را پوشش می دهد استفاده کنید. یک جفت شلوار تنگ و یک تی شرت بلند آستین تنگ پیدا کنید. اگر پیراهنتان دکمه دار است، مطمئن شوید که تمام دکمه ها امن هستند. به این منظور که از پوستتان در برابر هرگونه واکنش به بخار محافظت کند  که ممکن است از حرارت اپوکسی بوجود آید.

سطح مورد نظر را با استون خیس کنید. اگر اپوکسی به یک سطح چوبی متصل شده باشد، منطقه را قبل از اینکه حرارت دهید در استون به مدت یک ساعت یا بیشتر خیس تا اپوکسی بعد از حرارت کاملا نرم شود. شما می توانید جسم را داخل استون قرار دهید یا استون را بر روی سطح اپوکسی بریزید.

هنگام برخورد اپوکسی روی پلاستیک، سنگ مرمر، سیمان، وینیل یا فلز، هر ماده شیمیایی روی سطح آن واکنش نشان می دهد، یعنی به لایه های زیرین رسوخ نمی کنند. ولی در چوب چنین نیست. در اشیا چوبی اپوکسی به لایه های زیرین نیز نفوذ می کند.

چندین دقیقه حرارت را به صورت مستقیم به سمت هدف قرار دهید. هدف این است که دمای اپوکسی را به بیش از 200 درجه سانتی گراد افزایش دهید، اگر دمای اپوکسی را بیش تر از 200 درجه برسانید نقطه نرم شدن اپوکسی است. حرارت را از چندین زاویه مختلف بدهید به جای اینکه به صورت ثابت به یک قسمت نگه دارید. اگر اپوکسی بر روی یک سطح پلاستیکی یا چوبی قرار داشته باشد، حواستان را بیشتر جمع کنید تا سطح مورد نظر بیش از حد گرم نشود و منجر آتش سوزی نشود

به جای استفاده از یک حرارت دهنده گرم ، شما می توانید از ابزار لحیم کاری استفاده کنید. پس از گرم شدن دستگاه لحیم کاری، آن را به طور مستقیم به یک منطقه خاص از خط اپوکسی قرار دهید. این عمل منجر می شود تا اپوکسی را نرم شود.

اگر اپوکسی که میخواهید حرارت دهید  بر روی  یک شی قرار دارد، می توانید بر روی اپوکسی یک صفحه داغ  یا بشقاب قرار دهید. این همان چیزی است که دستگاه حرارت انجام می دهد و اغلب در دسترس است.

 

منطقه های کوچک را در یک زمان حرارت دهید. یعنی بخش بزرگ را به بخش های کوچکی تقسیم کنید و حرارت دهید. تمام خطوط اپوکسی را در یک زمان حرارت ندهید زیرا این عمل باعث می شود تا نتوانید اپوکسی را به اندازه کافی داغ نگه دارید. بر روی قسمت هایی که حدود 2-3 اینچ طول دارند، کار کنید. (پس از اینکه کار یک قسمت به اتمام رسید) خراش دادن قسمت کوچک ساده تر خواهد بود.

 

اپوکسی قسمتی را که حرارت داده اید را خراش دهید. برای پاک کردن و یا خراشیدن اپوکسی، از یک شی پلاستیکی محکم استفاده کنید. شما ممکن است متوجه شوید که گرما به تمام لایه های اپوکسی نفوذ نکرده است. در این حالت، آن قسمت از سطح را دوباره حرارت دهید تا زمانی که تمام اپوکسی از روی سطح پاک شود.

توجه داشته باشید که پس از اینکه به یک بخش حرارت دادید کمی فاصله دهید سپس به کارتان ادامه دهید. چند دقیقه صبر کنید تا اپوکسی خنک شود، قبل از اینکه دوباره حرارت دهید. در غیر این صورت شما باعث آتش سوزی خواهید شد.

توجه داشته باشید که برای خراشیدن سطح از ابزاری که جنس فلزی دارد استفاده نکنید. زیرا ممکن است ابزارتان به سطح مورد نظر آسیب برساند.

 

22 خرداد 1398
تعداد بازدید: 43

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×