آنچه که باید در مورد اسپری فوم بدانید!

متن کامل

مواد عایق حرارتی مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی می توانند به دو بخش مواد عایق آلی نظیر فیبرهای سلولزی، کتان و کنف( و مواد عایق معدنی )نظیر پشم شیشه و غیره تقسیم شوند.

فومهای پلاستیکی نوع خاصی از فومهای آلی هستند. طبق تعریف استاندارد DIN 7726 آلمان، فوم توده ایست که از یک ساختار سلولی باز یا بسته تشکیل شده است که چگالی اولیه آن کمتر از چگالی اولیه حالت شبکه ای (بدون حجیم شدگی)است.

 

شبکه سلولی فوم می تواند شامل پلیمرهای آلی فومهای پلاستیکی یا (مواد غیرآلی )نظیر فومهای بتنی و شیشه ای باشد. مقاله زیر در مورد فومهای پلاستیکی ساخته شده از پلیمرهای آلی بحث می کند که به نوبه خود می تواند به فومهای سخت و انعطاف پذیر و فومهای اینتگرال اسکین تقسیم بندی شود.

بنیانهای پلیمری رایجی که در تولید فومهای سخت به کار برده می شوند، پلی استایرن، پلی یورتان و پلی ایزوسیانوریت هستند. علاوه بر این، پلی الفینها و فرمالدییدها هم نقش خاصی را در تولید فومهای سخت بازی می کنند. ویژگی بارز فومهای سخت قابلیت عایقکاری منحصر به فرد، مقاومت رطوبتی و مکانیکی آنهاست.

فومهای انعطاف پذیر، در برابر اعمال نیرو، مقاومت نسبتا کمتری از خود نشان می دهند. بنیان پلیمری که غالبا جهت تولید فومهای انعطاف پذیر به کار می رود، پلی یورتان است.

طبق تعریف استاندارد DIN 7726 آلمان، فومهای اینتگرال اسکین ساختاری فومی بوده و از نظر شیمیایی همگن هستند، ولی چگالی آنها به طور پیوسته از طرف بیرون به درون کاهش می یابد.

این فومها با هسته نرم داخلی و پوسته سخت خارجی مشخص می شوند. در این فومها نیز بنیان پلیمری رایج، پلی یورتان است.

اسپری فوم

فومهای سخت XPS


پلی استایرن اکسترود شده که اختصارا به عنوان فوم اکسترود شده شناخته می شود، غالبا در صنعت ساختمان سازی به کار برده می شود. فومهای سخت XPS به علت ساختار سلولی بسته حتی موقعی که در تماس مستقیم با آب قرار می گیرند نیز آب یا رطوبت را جذب نمی کنند.

این فومها در برابر پوسیدگی مقاومند و مقاومت فشاری بالایی دارند، ولی در برابر (امواج فرابنفش )(نور مستقیم خورشید حاوی مقداری امواج فرابنفش است) ثبات ندارند و به مرور از بین می روند. حداکثر دمایی که این فومها را می توان به کار برد حدود ° C  75 است.


در صنعت ساختمان سازی، فومهای سخت XPS غالبا به منظور عایقکاری سطوح خارجی در مکانهایی که در معرض شرایط نامساعد، نزدیک و یا در زیربنای ساختمان قرار دارند، مانند زیر پلیتهای اصلی ساختمان یا عایقکاری دیواره خارجی زیرزمین (معروف به عایقکاری محیطی)استفاده می شوند.


زمینه های دیگر کاربرد عبارتند از: سقفهای شیبدار و بامهایی که به هوا راه ندارند که خود شامل تک لایه یا بام سطح شیبدار می شود. برخالف بامهایی که به بام گرم معروفند (اتاق زیرشیروانی به علت عایق بودن سقف اصلی قابل استفاده است)، عایقهای حرارتی در بامهای شیبدار بالای یک لایه ضدآب قرار دارند.

یکی از انواع خاص کاربردهای این نوع فوم، عایقکاری سازه های مربوط به پلهاست که به طور فزایندهای مورد توجه قرار گرفته شده است.

فومهای سخت پلی یورتان عایقهای سخت پلی یورتان موادی با ساختار سلولی بسته هستند، فومهای سخت پلاستیکی از پلی یورتان ساخته می شوند. این مواد عملکرد عایقکاری بسیار خوبی دارند.

استاندارد DIN 13165 آلمان، کیفیت مورد نیاز کارخانجات تولید پانلهای سخت پلی یورتان را تعریف می کند.

 

در صنعت ساختمان سازی، پانلهای فوم سخت پلی یورتان اغلب برای (عایقکاری بامهای مسطح، حایل سقفها، پوشش داخلی ساختمانها، کف ساختمانها )همچنین به صورت ترکیبی به همراه سیستم گرمایش کف ساختمان و دیوارها به کار می روند، یکی دیگر از زمینه های کاربرد عایقکاری برای مصارف خانگی پایین انرژی است.

 

فومهای سخت پلی یورتان به اشکال متنوع و متفاوتی در دسترس هستند:

 

  • فومهای عایق دستگاهها (جهت عایقکاری دستگاههای برودتی نظیر یخچال یا مخازن آب جوش)
  • لمینت های با پوشش انعطاف پذیر (فومهای کامپوزیتی سخت پلی یورتان با پوشش سطحی انعطاف پذیر از جنس آلومینیوم، فویل، کاغذ یا پشم شیشه( 
  •  ساندویچ پانلها (غالبا با پوششی سطحی از جنس استیل) 
  • فومهای توده ای سخت که به دو روش تولید میشوند: فومهای سخت پلی یورتانی که به روش پیوسته تولید شده، در پانلهایی بریده می شوند، یا فومهای سخت پلی یورتانی که به روش ناپیوسته تولید می شوند که در قطعات خاص به منظور کارهای فنی از جمله صنایع ساختمان سازی به کار برده می شوند. 
  • اسپری فوم ها (فومهایی که جهت عایقکاری بامها و دیوارها در محل ریخته شده یا اسپری می شوند. 
  • عایق لوله ها (جهت عایقکاری سیستمهای انتقال حرارت در مسیرهای طولانی ).
14 دی 1398
تعداد بازدید: 173

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×