آموزش استفاده از روغن جلا بر روی نقاشی و چوب

متن کامل

روغن جلا می تواند یک پایان زیبا برای پروژه های چوبی و نقاشی ها را فراهم کند. قبل از استفاده از روغن جلا بر روی چوب ، قطعه خود را سنباده بزنید و فضای کاری خود را تمیز کنید. روغن جلا را در چند لایه نازک بمالید و بگذارید قبل از ادامه کار روی هر لایه ، کاملاً خشک شود. برای روغن زدن یک نقاشی ، بگذارید کاملاً خشک شود و سپس با دقت روغن جلا را روی آن بزنید. یک لایه پوشش کامل  برای بسیاری از نقاشی ها کافی است ، اما می توانید یک لایه اضافی اضافه کنید اینکار را تا زمانی که قسمت قبلی کاملاً خشک شود ادامه دهید.

برای آماده سازی استفاده از وارنیش و یا روغن جلا به چوب
ابتدا قبل از اینکه از وارنیش استفاده کنید، چوب را باید آماده سازی کنید برای اینکار می بایست سطح مورد نظر را به صورت کامل سنباده بکشید تا سطح آماده شود.

 

 

فضای کاری خود را تمیز کنید. روغن جلا باعث می شود تا سطح زیباتر و با دوام تر شود. اما قبل از خشک شدن مستعد جذب گرد و غبار، مو و سایر ناخالصی ها است. قبل از شروع به انجام کار حتما سطح مورد نظر را تمیز کنید و در جای تمیزی قرار دهید.
سعی کنید روغن جلا را در مکانی متفاوت و تمیز اعمال کنید.
اگر مجبورید روغن جلا و یا وارنیش را در همان مکان اعمال کنید ، پس از سنباده کشی حتما مکان مورد نظر را جارو بکشید. 

یا قبل از شروع به اعمال روغن جلا از دستمال مرطوب برای تمیز کردن استفاده کنید. اینکار باعث می شود تا گرد و غبار محیط پایین بیاید.

 

 

 

وسایل مورد نیاز را تهیه کنید.  برای روغن جلا زدن چوب فقط به چند وسیله اصلی نیاز دارید. همه آنها به راحتی در فروشگاه اینترنتی گنج کالا موجود می باشد.
وارنیش و یا روغن جلا  (برای اطمینان از اینکه محصول بر پایه روغن است نه پلی اورتان ، برچسب محصول را با دقت بخوانید)
قلم مو (برای تهیه این محصول در سایزهای مختلف به فروشگاه اینترنتی گنج کالا مراجعه کنید.)
یک لیوان یکبار مصرف برای  اندازه گیری بزرگ و شفاف با نشان های موجود
دستکش لاستیکی و ماسک(اختیاری)
چوب (برای هم زدن روغن جلا) اگر از اسپری وارنیش استفاده می کنید نیازی به چوب نیست.
تینر

 

 

روغن جلا  را با دقت هم بزنید. از تکان دادن ظرف لاک خودداری کنید. آن را با دقت باز کرده و از چوب برای هم زدن استفاده کنید. این کار را به آرامی انجام دهید. 

 

 

 

ابتدا برای لایه اول حتما لایه نازکی اعمال کنید. به اندازه کافی روغن جلا را برای اولین پوشش  درون لیوان اندازه گیری خود بریزید. مقدار دقیق بسته به اندازه قطعه شما متفاوت خواهد بود ، اما به طور کلی برای شروع کار مقدار کمی از روغن جلا را استفاده کند. سپس به مرور مقدار روغن جلا را اضافه کنید. سپس ، مقداری کمی  تینر را مستقیماً به لاک اضافه کنید و با دقت هم بزنید. 
کارشناسان پیشنهاد می کنند برای اولین پوشش لاک از 20-25 درصد تینر استفاده کنید و 5-10 درصد برای پوشش های بعدی استفاده کنید.
به عنوان مثال ، اگر سه چهارم فنجان روغن جلا را برای اولین پوشش خود بریزید ، یک چهارم فنجان تینر اضافه کنید.

 

 

اعمال وارنیش به چوب
لاک را به آرامی روی چوب خود بزنید. فقط نوک قلموی خود را درون مخلوط جلا فرو کنید و آن را به آرامی روی قطعه خود بمالید. در جهت دانه چوب کار کنید ، نه عقب و جلو. از یک گوشه شروع کنید و یک قسمت کوچک از قطعه را جلا بزنید. پس از اتمام کار ، برس خود را حرکت داده و به شکل مربع های کوچک جلاکاری کنید. بعد از اتمام یک مربع، مربع های دیگری را در کنار مربع قبلی ایجاد کنید. اینکار را تا اتمام پروژه تکرار کنید تا تمام سطح پوشانده شود.
قلم مو را جلا بزنید تا مرطوب شود.
برای حفظات از پوست و دستگاه تنفسی تان پیشنهاد می کنیم تا از دستکش لاستیکی و ماسک استفاده کنید. جهت تهیه این محصولات به فروشگاه اینترنتی گنج کالا مراجعه کنید.

 


در حالی که لاک هنوز خیس است ، بر روی سطح به آرامی با قلمو بکشید اینکار باعث می شود تا از ایجاد هرگونه حباب و رگه بر روی سطح جلوگیری شود. قلمو را با زاویه صحیح روی سطح کار نگه دارید ، و فقط نوک قلم مو را بر روی تمام سطح جلا زده بزنید. یک بار دیگر ، در جهت دانه چوب کار کنید.

 

دو لایه نازک جلا بزنید ، سپس سنباده بزنید و لایه ی دیگری را اعمال کنید. اکثر پروژه ها به چندین لایه روغن جلا نیاز دارند. بگذارید هر لایه کاملاً خشک شود. این کار حداقل 6 ساعت و احتمالاً 24 ساعت یا بیشتر طول خواهد کشید. بعد از خشک شدن لایه دوم ، قطعه سنباده بکشید. باقیمانده  تکه ها را پاک کنید ، سپس حداقل یک لایه روغن جلا اضافه کنید. 
روغن جلا زمانی خشک است که با لمس کردن چسبناک نباشد.
اگر سنباده شما به کندی بر روی قطعه حرکت می کند ، این علامت آن است که روغن جلا به اندازه کافی خشک نشده است.
پروژه های سبک برای تمیز کردن و براق کردن، ممکن است فقط به یک لایه روغن جلا داشته باشند. اما قطعات سنگین مانند مبلمان ممکن است حدود پنج لایه روغن جلا مورد نیاز باشد.
بگذارید پوشش نهایی چند هفته بدون استفاده بماند سپس از اشیا استفاده کنید.

 


روغن جلا و یا استفاده از وارنیش برای نقاشی 
صبر کنید تا نقاشی شما کاملاً خشک شود. تلاش برای استفاده از روغن جلا بر روی یک نقاشی قبل از اینکه کاملاً خشک شود باعث می شود تا نقاشی کاملا خراب شود. برای روغن کاری نقاشی های روغنی با روغن جلا باید چندین ماه صبر کنید. در حالی که نقاشی های اکریلیک در 24 ساعت کاملاً خشک می شوند.

 

فضای کاری خود را تمیز کنید. لاک الکل گرد و غبار و سایر ناخالصی ها را به خود جذب می کند ، بنابراین با تمیز کردن  فضای کاری خود از قبل این موارد را به حداقل برسانید. از جارو کردن بپرهیزید ، زیرا این تنها گرد و غبار بیشتری را به هم می زند.
درها و پنجره ها را ببندید تا گرد و غبار اضافی نشود.

وسایل مورد نیاز برای اینکار را تهیه کنید. شما می توانید برای تهیه اسپری وارنیش براق و یا روغن جلا به فروشگاه اینترنتی گنج کالا مراجعه کنید. یک قلم مو مسطح و نرم برای لاک زدن ایده آل است. برای جلوگیری از ناخالصی ها ، یک قلم مو را صرفاً به لاک زدن اختصاص دهید ، نه به رنگ آمیزی. بعد از هر بار استفاده از آن را تمیز کنید. همچنین می توانید از اسپری وارنیش  با کیفیت استفاده کنید. (برای آکریلیک یا روغن ، بسته به رنگ خود) این نوع اسپری در فروشگاه اینترنتی گنج کالا موجود می باشد. و یک سینی کم عمق برای ریختن روغن جلا نیاز دارید.

 

 

 


روغن جلا را برای استفاده آماده کنید. ظرف لاک را باز کنید و آن را به آرامی اما کاملاً هم بزنید. مقدار کمی روی سینی کم عمق بریزید. سپس آن را با یک شی جوبی هم بزنید.

 


روغن جلا  را بر روی نقاشی خود اعمال کنید. نقاشی خود را بر روی سطح صاف نگه دارید. قلمو خود را به صورت صاف از بالا تا انتهای نقاشی خود اعمال کنید. از یک طرف به طرف دیگر ادامه دهید. فقط یک لایه نازک بمالید.

 

 

در صورت دلخواه یک لایه دیگر اضافه کنید. یک لایه برای بسیاری از نقاشی ها کافی است. اگر دوست دارید پوشش ضخیم تری داشته باشید ، اجازه دهید قبل از استفاده از لایه دوم ، 24 ساعت خشک شود. برای لایه دوم ، قلم مو را به همان مدلی که برای لایه اول اعمال کرده اید انجام دهید. 
برای یک پوشش بسیار ضخیم ، می توانید لایه سوم روغن جلا را بعد از خشک شدن لایه دوم اضافه کنید.

  

2 بهمن 1398
تعداد بازدید: 124

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×