سیانواکریلات یا چسب قطره ای چیست؟

متن کامل

سیانواکریلات ، که معمولاً به عنوان چسب قطره ای شناخته می شود، یک چسب تک جزئی است که می تواند پیوندهای محکمی با انواع متنوع تری نسبت به سایر انواع چسب ایجاد کند. این چسب می تواند به پلاستیک هایی مانند ABS ، پلی استر ، پلی کربنات ، PVC و نایلون بپیوندد. فلزاتی مانند روی ، برنج ، آلومینیوم ، آهن نیز پیوند ایجاد کند. و همچنین با قطعات چوبی مانند افرا ، بالسا ، تخته سه لا و گلاب؛ لاستیک؛ و بسیاری از مواد دیگر نیز می تواند به راحتی پیوند ایجاد کند.

سیانواکریلات در شکل مایع آن از مونومرهای سیانواکریلات تشکیل شده است: اتیل 2-سیانواکریلات متیل سیانوآکریلات ، n-butyl سیانواکریلات و دیگر. هر فرمولاسیون برای تأمین نیازهای کاربران نهایی دارای خواص مختلفی است. پس از استفاده ، چسب از طریق پلیمریزاسیون اضافی آنیونی خشک می شود: مونومرها نسبت به وجود یک پایه ضعیف واکنش نشان می دهند و زنجیرهای طولانی تشکیل می دهند که به سطوح به هم متصل می شوند. رطوبت موجود در هوا این واکنش را آغاز می کند.

 

مزایا و معایب چسب های قطره ای
برای چسب سیانواکریلات مزایای بسیاری وجود دارد. وقتی بین دو سطح به عنوان یک لایه نازک اعمال می شود ، در دمای اتاق به سرعت خشک می شود و یک ترموپلاستیک سفت و سخت با چسبندگی عالی به اکثر سطوح تشکیل می دهد. دسترسی سریع در عرض چند ثانیه در دمای اتاق امکان پذیر است. پیوند به طور کامل در 24 ساعت و با استحکام بسیار بالایی خشک  می شود.

قیمت این چسب تک جزیی مقرون به صرفه است. علاوه بر این ، سیانواکریلات ها به راحتی می توانند به صورت عمده ذخیره شوند. همچنین محصولات دو جزء نیز وجود دارند که خاصیت های منحصر به فردی را ارائه می دهند که در محصولات تک جزئی وجود ندارد.

چسب سیانواكریلات دارای چند ضعف است. برای پر کردن شکاف های بزرگ یا پیوند سطوح بزرگ نامناسب است. فرمولاسیون های استاندارد دارای مقاومت نسبتاً کم در برابر ضربه ، خاصیت ارتجاعی کم ، بوی مشخص و مقاومت نسبتاً ضعیف در برابر دمای زیاد طولانی هستند. سیانوآکریلات پس از باز شدن دارای ماندگاری محدودی است و باید در انجام کار دقت لازم را داشته باشید زیرا تقریباً فوراً به پوست میچسبد.

سیانواکریلات ها در طیف وسیعی از ویسکوزیته ها وجود دارند: از مایعات نازک در آب تا ژل ها. فرمول متنوعی برای کاربردهای خاص و برای رفع اشکالات ایجاد شده است:

سیانوآکریلاتهای با افزودنی لاستیک مقاومت لایه برداری و مقاومت در برابر ضربه بیشتری دارند.
سیانوآکریلاتهای در برابر حرارت مقاوم هستند ، مقاومت بسیار خوبی در پیوند دارند. در بعضی موارد هزاران ساعت پس از قرار گرفتن در معرض دما تا 121 درجه سانتیگراد.
سیانوآکریلاتهای سطح غیر حساس سطحی، زمان های مناسب و سریع سرعت بهبودی را در سطوح اسیدی مانند چوب یا فلزات دورافتاده ارائه می دهند که می تواند زمان بهبودی را طولانی تر کند.
دستورالعمل هایی برای استفاده موثر 
چسب قطره ای در پیوند قطعات کوچک بسیار موثر هستند. به صورت وسیع در کارخانجات الکترونیکی و مونتاژ قطعات مکانیکی مورد استفاده قرار میگیرند.
 سیانواکریلات ها می توانند طیف گسترده ای از بسترهای مشابه و متفاوت را به هم بچسباند ، اما دستیابی به بهترین عملکرد نیاز به توجه دقیق به جزئیات دارد. سطوح قابل پیوند باید تمیز باشد ، اگرچه زبر بودن قطعه مهم نیست زیرا چسب سیانواکریلات پیوندهای محکمی را حتی روی سطوح صاف تشکیل می دهد.

رطوبت نسبی مهم است و باید بین 40 تا 70 درصد نگهداری شود. رطوبت نسبی کم (کمتر از 30٪) زمان تنظیم را افزایش می دهد. برعکس ، رطوبت نسبی بالا (بیش از 80٪) منجر به زمان تنظیم بسیار کوتاه می شود و باعث پلیمریزاسیون شوک می شود که منجر به کوچک شدن لایه چسب می شود و باعث کاهش استحکام پیوند می شود. سرعت بسیاری از واکنشهای شیمیایی برای هر 10 درجه سانتیگراد افزایش دما ، به دنبال معادله آرنیوس دو برابر می شود: برای چسب های سیانواکریلات ، این مربوط به نصف شدن زمان پلیمریزاسیون است. دمای بهینه پختگی بین 20 تا 24 درجه سانتی گراد است.

13 خرداد 1399
تعداد بازدید: 157

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×